Początkujący ogrodnicy często popełniają błędy, które mogą skutkować nieprawidłowym wzrostem roślin, ich chorobami, a nawet całkowitym obumarciem. Jeżeli chcesz uniknąć pomyłek już na starcie, skorzystaj z naszych porad. Zobacz, jak w prosty sposób zaaranżować przydomową przestrzeń, która zachwyca przemyślaną strukturą i spójną kolorystyką.
Nieprawidłowy dobór gatunków – nie wybieraj w ciemno!
Masz w ogrodzie jabłonkę i marzy Ci się krzak róży? Absolutnie zrezygnuj z tego pomysłu! Drzewka owocowe wydzielają etylen, który osłabia kwiaty i przyspiesza opadanie płatków. Złym sąsiedztwem jest także lawenda i bazylia – ta pierwsza wydziela bowiem substancje chemiczne hamujące rozwój bazylii. Co więcej, najlepiej rośnie na glebach suchych, podczas gdy bazylia preferuje wilgotne podłoże. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie rozplanować sadzenie roślin i najlepiej dobierać takie gatunki, które wzmacniają się wzajemnie, np. nasturcje i fasola.
Wysokie z przodu, niskie z tyłu – zła kolejność sadzenia
Niewłaściwa kolejność sadzenia roślin ogranicza widoczność z okna i sprawia, że kompozycja nie prezentuje się korzystnie. Aby uniknąć wrażenia utraty przestronności, pamiętaj, aby najwyższe rośliny sadzić z tyłu, czyli bliżej elewacji. Na pierwszym planie powinny znaleźć się niższe kwiaty, które wyróżnią się na tle wysokich bylin. Jak powinna wyglądać nowoczesna rabata przed domem? Jeżeli stawiasz na minimalizm, dobrym wyborem będą symetryczne kompozycje w formie prostokąta. Unikaj zbyt skomplikowanych form i kontrastowych kolorów – najlepiej sprawdzą się trawy ozdobne, takie jak rozplenice czy kostrzewy, oraz zielone iglaki. Zamiast bylin w kontrastujących barwach posadź białe, kremowe lub srebrzyste kwiaty, które nadają lekkości, np. róże w odmianie Iceberg, szałwię, lawendę czy czarnuszkę.
Chaos kolorystyczny – mniej znaczy więcej
Zamiast używać wielu jaskrawych kolorów, ogranicz się do kilku wybranych odcieni, np. bieli i kremowości, zieleni czy delikatnych pasteli. Rabaty utrzymane w białej kolorystyce są bardzo eleganckie i dobrze łączą się z innymi barwami, np. fioletem czy srebrem. Kocanki włochate, należące do rodziny astrowatych, tworzą efektowne tło dla białych kwiatów. Z kolei ozdobne trawy, takie jak miskant chiński, wnoszą lekkość do kompozycji. Ciekawym uzupełnieniem kompozycji są jeżówki w odcieniach bladego różu. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przełamać neutralne barwy i zastosować pojedynczy, kontrastowy akcent, niemniej jeżeli nie chcesz aranżować typowego ogrodu w stylu rustykalnym lepiej zrezygnuj z wielobarwnych roślin.
Brak planu – długie okresy bez kwitnących roślin
Wiesz już, w jakich kolorach chciałbyś utrzymać ogród? W takim razie czas wybrać odpowiednie rośliny. Na tym etapie również można popełnić wiele błędów, a jednym z nich jest dobór roślin, które przekwitają w tym samym czasie, przez co ogród pozostaje pusty przez większą część roku. Jeżeli chcesz uniknąć takiej sytuacji, postaw na różnorodność. Przykładowo, aranżując biały ogród, nie zapomnij o kwiatach wiosennych, takich jak narcyzy, konwalie czy margarytki majowe, oraz roślinach letnich, np. dzwonkach, gipsówkach czy begoniach. Oprócz kwiatów jednorocznych i dwuletnich rozważ posadzenie krzewów kwitnących na biało, np. magnolii czy jaśminiowca. Bardzo efektownie prezentują się również białe pnącza, np. hortensja.
Stosując się do naszych porad, stworzysz przestrzeń, która będzie kolorowa i kwitnąca przez wiele miesięcy w ciągu roku!
Artykuł sponsorowany